Zespół "Jaskółki"

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY WSI KRZYWA 
"JASKÓŁKI"

Zespół folklorystyczny z Krzywej. Powstał 13 lutego 2000 roku z inicjatywy dyrektora ogniska Muzycznego w Chojnowie Jerzego Kazika, który był opiekunem muzycznym Jaskółek. Zespół przygotowuje piosenki ludowe, biesiadne , kościelne, patriotyczne , kolędy , które wykonuje potem podczas różnych uroczystości gminnych, wiejskich, parafialnych i przeglądach promujących gminę.
„Jaskółki „ przygotowują też wielokrotnie inscenizacje ukazujące tradycje i zwyczaje ukazujące tradycje i zwyczaje ludowe tj. :wieczerzę wigilijną , obrzędy dożynkowe i tp.
Od 01 lutego 2006 roku zmienił się opiekun muzyczny , został nim Piotr Koziar. Zespól przyciąga w swoje szeregi młodzież i dzieci tym samym przekazując im dawne tradycje i zwyczaje ludowe.
Najważniejsze osiągnięcia :
-nagroda Starosty i Zarządu Powiatu Legnickiego za udział z XVI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Legnicy 21.01.2001 r.,
-nagroda prezesa Chojnowskiego Towarzystwa Muzycznego im.Oskara Kolberga za udział w XX Regionalnym Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy 09.06.2001 r.
-nagroda pieniężna od „GawRoPol” w Pielgrzymce za udział w VI Ogólnopolskiej Biesiadzie Zespołów Kresowych w Pielgrzymce 05.08.2001 r.
-zajęcie I miejsca w Festiwalu piosenki Religijno – Patriotycznej organizowanym przez proboszcza Parafii Rzymsko- Katolickiej w Okmianach ks. Adama Terleckiego pod Krzyżem Milenijnym w Wilczym Lesie 02.05.2005r.,
-nagroda Starosty Legnickiego Mieczysława Kasprzaka
-nagroda Towarzystwa „Krajobrazy „ Tadeusza Samborskiego
-coroczne nagrody rzeczowe w Festiwalu Piosenki Religijno- Patriotycznej w Wilczym Lesie
-nagrody od Prezesa Chojnowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Oskara Kolberga za udział w wieczorach muzycznych organizowanych przez Ognisko Muzyczne w Chojnowie.
Zespół brał udział w licznych uroczystościach i imprezach lokalnych jak i regionalnych. Do najważniejszych zaliczyć należy:
-dożynki euro regionalne w Czernej i wojewódzkie w Dobromierzu,
-spotkanie z kandydatem na prezydenta RP Jarosławem Kalinowskim
oraz występy na Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworze i VI Ogólnopolskiej biesiadzie Zespołów Kresowych.
Co roku „Jaskółki” zapraszane są również na gminne dożynki, Dni Otwarte Doradztwa Rolniczego ,Święto ludowe , Święto Niepodległości i wiele wiele innych uroczystości.Działalność „Jaskółek” udokumentowana jest licznymi dyplomami i nagrodami .Biorą także udział W pokazach gotowania, układania stroików świątecznych i sztucznych bukietów oraz wyjazdach do gospodarstw agroturystycznych .Cały czas aktywnie poszerzają swoje występy o nowe pomysły.
Próby odbywają się raz czasem dwa razy w tygodniu w pomieszczeniu bibliotecznym. „Jaskółki „ przygotowują też wielokrotnie inscenizacje ukazujące tradycje i zwyczaje ukazujące tradycje i zwyczaje ludowe tj. :wieczerzę wigilijną , obrzędy dożynkowe itp. Zespół często wspomagają dzieci oraz młodzież zwłaszcza w przedstawieniach tradycji i zwyczajów ludowych.
Obecny skład zespołu:Opiekun muzyczny – Piotr Koziar, Charlotte Berezowska, Teresa Szyptur, Krystyna Karaś, Jadwiga Srokosz, Stefania Opała, Nowak Katarzyna, Leokadia Szmit, Barbara Galas, Zofia Gul, Czesława Gul, Alina Wydrych, Maria Grządkowska, Teresa Goryczka.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RADZIECHOWIE
22.01.2013R.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziechowie dziękuje zespołowi "Jaskółki" za uświetnienie swoim występem uroczystości szkolnej z okazji Dnia Babci i Dziadka.
DOŻYNKI GMINNE 2013 W NIEDŹWIEDZICACH
Tegoroczne dożynki rozpoczęła Msza św. celebrowana przez proboszcza z Niedźwiedzic. Po godzinnej eucharystii przyszedł czas na część oficjalną. W jej trakcie zaprezentowano 20 wieńców W TYM WIENIEC Z KRZYWEJ, KTÓRY DZIEŃ WCZEŚNIEJ ZOSTAŁ POŚWIĘCONY JAK I INNE WIEŃCE DOŻYNKOWE W KOŚCIELE pw. Matki Bożej Różańcowej w Okmianach przez księdza proboszcza Adama Terleckiego, podczas mszy celebrowanej z okazji Dożynek Parafialnych. Podczas części artystycznej na scenie wystąpiły wszystkie gminne zespoły folklorystyczne oraz orkiestra dęta miłkowickiego GOKiS-u pod batutą Piotra Koziara. Piękne piśni zaprezentował zespół z Krzywej "Jaskółki".
XV lecie Zespołu "Jaskółki"
Dnia 18 kwietnia 2015r. odbyło się XV lecie zespołu folklorystycznego „Jaskółki”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą celebrowaną przez Księdza Adama Terleckiego i Księdza Daniela Pieprza.
Dalsze świętowanie XV lecia odbyło się na sali wiejskiej w Krzywej. Tam zaproszeni goście złożyli serdeczne życzenia członkiniom Zespołu. Słowa podziękowań za lata pracy i poświęcenie płynęły od Pana Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza, od Radnych Gminy, Rady Sołeckiej oraz od zaproszonych Zespołów. Słowiki, Goliszowanie, Albinki, Kalinki, Michalinki oraz Swojacy wyśpiewali swoje życzenia Jaskółkom!
Występy zespołów rozpoczęły solenizantki „Jaskółki” opowiadając historię Zespołu piosenkami. Następnie każdy z zaproszonych zespołów zaprezentował się w różnorodnych utworach folklorystycznych. Śpiewom towarzyszył taniec, a brawom dla wykonawców nie było końca!
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW